H A K K I N D A


cd


 
 

click for english

 

 

 

 

 

 


yorumlar
için linki tıklayın


İSTANBUL SUPERBAND HAKKINDA
BASINDA ÇIKAN HABERLER İÇİN LİNKİ TIKLAYINStandartlardan günümüz caz müzigine kadar
genis bir repertuara sahip olan
İstanbul Superband ile müzik yolculuğuna ne dersiniz?
Onlar, geleneksel Big Band müziğini bugünün sound'u ile yorumluyorlar. Ustaca harmanlanmıs müziklerindeki melodik yapı ve ritmik zenginlikle, dinleti ve eglenceyi bir arada sunuyorlar.

İstanbul Superband 'in yaptıgı müzik Türkiye'de şimdiye kadar neredeyse hiç yapılmadı. Onlarin hem müziği, hem de kendileri neşeli, canlı, ritmik... Genç, orta yasli ya da yasli, genis bir kitleye hitap ediyorlar. Kimi nostalji yaşıyor, kimi hayaller kuruyor, kimi de yerinde duramıyor! Dinlemesi çok keyifli, zamanın nasil geçtiğini anlayamayacaksınız.


Big Band'in kuruluşunu Aycan Teztel şöyle anlatıyor:

"Hollanda ve Amerika'da bulunduğum yıllarda çeşitli Big Band'lerde yer aldım, inanılmaz keyifliydi. Özellikle de önümüzde Randy Brecker gibi bir dünya devi çalarken aldığım hazzı kelimelerle anlatamam. O dönemlerden beri aklimda hep bir Big Band kurma fikri vardı. Türkiye'de sayilari az da olsa, birbirinden değerli, dünya çapinda caz müzisyenleri var ; onlarin yanı sıra, yetişmekte olan genç yetenekler de var. Tam bunları nasıl bir araya getirebilirim diye düşündüğüm bir dönemde
Efes Pilsen İletişim Müdürü Pınar Tamar'ın 2002 Mayis ayında pazara sunulacak Beck's lansmanı için bir grup kurma önerisiyle Beck's Big Band'i kurmaya karar verdik.

Bugüne kadar İstanbul'da 22 önemli konser verdik. Bu konserlerin ilki, temmuz 2002 de Herbie Hancock, Michael Brecker, Roy Hargove konserinin after show'uydu. Nisan 2003 de Fatih Erkoç, Tuna Ötenel, Neşet Ruacan, İmer Demirer,Volkan Hürsever ve Sibel Köse 'nin konuk sanatçı olarak yer aldığı "İş Sanat" konseri; temmuz 2003 de ise 10.Uluslararası İstanbul caz festivali var.
2003 yılının aralık ayından itibaren her ayın ikinci salısı Babylon konserleri başladı. Her ay yeni bir konuk solist ilavesi ile 2004 yılında bu konser dizisi devam etti.

24 Nisan 2004, 23. İstanbul Uluslararası Film Festivali Ödül töreninde sahne alan
İstanbul Superband için ünlü film yönetmeni Ken Russel
" Gezegenimizde gördüğüm en iyi swing band "demiştir.

10. ve 11. Uluslararası İstanbul Caz Festivalinde Türkiye'nin önde gelen usta müzisyenlerini konuk sanatçı olarak sahneye alan Superband, 12. Uluslararası İstanbul Caz festivalinde 3 sene arka arkaya Grammy ödüllü kazanan, günümüzün tartışmasız en iyi caz şarkıcılarından biri olan Dianne Reeves' e eşlik etti.
2009 yılında 16. Izmir Avrupa Caz festivalinda Dee Dee Bridgewater ile gerçekleştirdikleri konser büyük yankı uyandırmıştır.

Superband üflemeli çalgılar grubu, Natalie Cole ve gurubu ayrıca Kurt Elling ve ekibiyle birleşerek unutulmaz konserler gerçektirdi.

Grubun ilk CD çalışması , "İstanbul Superband Plays Ömer Göksel," 2007 yılında Türk müzik tarihinin ilk big band albümü olarak müzikseverlere sunuldu. Grubun ikinci albümü, 2011 yılında gitarist Okan Ersan ile gerçekleştirdikleri "a reborn journey albümüdür. Superband'in çekirdek kadrosuna efsane saksofoncu Ernie Watts, Ola Onabule, Mısırlı Ahmet, Ercan Irmak gibi sanatçıların katılımıyle harika bir CD çalışması ortaya çıkmıştır. Albumün miksini yine dünyaca ünlü davulcu Dave Weckl yapmıştır.

İstanbul Superband standart 18 kişilik "bigband" ve 7 kişilik "Combo" grup olmak üzere iki ayrı konseptle çalışmalarına devam etmektedir.

 

 

 


İstanbul Superband oluşumuna solist trompetçimiz Senova Ülker ve solist
saksafoncumuz Levent Altındağ'ın her aşamada büyük katkıları oldu.
Zaten üçümüz uzun seneler "ŞAL / kemik üç" olarak ayrıca çok iyi dost olarak
birlikteydik, bu üçlüyü 20 kişilik big band haline getirdik. Repertuar çalısmaları esnasında yakın dostumuz Ömer Göksel bir öneride bulundu:

'Türkiye'de çok iyi bir caz dinleyicisiyle beraber aslında cazı sevebilecek,
ama "caz müziği" tanımlamasının ürküttüğü geniş bir kitle de var.
Siz bu dünya müziğini sadece sanatsal bir yaklaşımla değil, her iki dinleyici grubunu da kucaklayacak bir tarzda sunmalısınız.' Bu dogrultuda repertuarı sanatsal değeri yüksek, ama aynı zamanda dinlemesi kolay, keyifli eserlerden oluşturduk.e mail :